Testament to nie wszystko…

Testament to nie wszystko…

W ostatnim wpisie poruszyliśmy kwestie stwierdzenia nabycia spadku. Z pozoru oczywisty i wielokrotnie powtarzany temat na naszym blogu wzbudził duże zainteresowanie. W odpowiedzi na nasz wpis dostaliśmy między innymi taką wiadomość od naszego czytelnika”

„Mam testament sporządzony przez mojego ojca, w którym ja jestem wskazany jako spadkobierca. Ojciec zmarł dwa tygodnie temu, jak teraz wygląda procedura, czy sam testament wystarczy?”

Niestety „nie ma tak łatwo” oczywiście, że testament to bardzo istotny element w postępowaniu spadkowym, ale potrzebne jest stwierdzenie nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia przez notariusza.

I tu procedura z poprzedniego wpisu się powtarza. Składamy wniosek do sądu, wskazujemy krąg potencjalnych spadkobierców i załączamy oczywiście testament. Odsyłamy do lektury poprzedniego wpisu. (link). W tym miejscu należy jednak przytoczyć jeszcze fragment kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi:

Art. 669. Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Procedura została tak skonstruowana, aby sąd mógł ustalić najważniejsze okoliczności dotyczące spadkodawcy i spadkobierców. Często spadkobiercy próbują zakwestionować testament lub przedstawiają inny korzystny dla siebie. Sąd musi wtedy ustalić, kiedy zostały sporządzone testamenty i jak wygląda stan faktyczny.

Kolejna kwestia w określonych przypadkach spadkobierca ustawowy może żądać zachowku, a jak wiadomo tutaj, kluczowy jest termin przedawnienia roszczenia, co pozostaje w ścisłym związku z naszym otwarciem i ogłoszeniem testamentu.

Reasumując dobrze, jest mieć świadomość, że na testamencie nie kończy się postępowanie spadkowe. Stwierdzenie nabycia spadku i poświadczenie dziedziczenia to niezbędne elementy! Aby mieć spokojną głowę, powinniśmy zatroszczyć się o sprawy formalne.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *