Czarna owca kontra kartka i długopis

Czarna owca kontra kartka i długopis

Kiedy myślimy o testamencie zawsze kojarzy nam się to z wizytą u notariusza. Oczywiście jest to bardzo powszechna forma sporządzania testamentu, jednak pamiętajmy ze testament możemy napisać sami.

W rodzinie jak to w rodzinie bywa różnie. Nie zawsze dziedziczenie ustawowe to zadowalające rozwiązanie dla spadkodawcy, który ma inne plany co do rozporządzenia swoim majątkiem. Przykład ? Daleko nie trzeba szukać. Pan Jan, ma 3 córki i trochę majątku. Dom, mieszkanie w centrum miasta i samochód. Żona Pana Jana nie żyje od 15 lat, nie ma też żadnej rodziny oprócz córek. Niestety jest bardzo schorowanym człowiekiem i przeszedł dwie poważne operacje serca. Najstarsza córka jednak nigdy nie interesowała się ojcem. Dzwoniła do Pana Jana raz na parę lat, zawsze w celu pożyczenia pieniędzy na nowe biznesy. Była taką czarną owcą w rodzinie. Podczas choroby przy Panie Janie były tylko dwie młodsze córki, Justyna oraz Ewa. Opiekowały się Panem Janem, odwiedzały w szpitalu, gotowały posiłki i pomagały w czynnościach życia codziennego. Pan Jan chce żeby, każda z córek coś otrzymała, jednak szczególnie chce wyróżnić młodsze córki. Wymarzył sobie to tak: Justyna otrzyma dom, Ewa mieszkanie a Joanna tylko samochód. Jeżeli Pan Jan chce napisać testament w stylu:

„ Ja Jan, zapisuje Ewie i Justynie dom i mieszkanie a Joannie jak najmniej „

-to od razu mogę napisać to się nie uda. Pan Jan chce sporządzić testament bez wizyty u notariusza. Testament to powszechnie uznana za najlepsza metoda na uporządkowania spraw majątkowych. Sporządzenie testamentu własnoręcznego jest ścisłe określone w przepisach. Owszem wystarczy tytułowa kartka i długopis, jednak trzeba pamiętać o paru ważnych elementach. Testament musi być w całości odręcznie spisany przez spadkodawcę. I tu warto przypomnieć, iż niedopuszczalne jest spisanie testamentu przez inną osobę i jedynie podpisanie go przez Spadkodawce. Oczywiście testament allograficzny i ustny są wyjątkami- ale o nich przy okazji kolejnych wpisów. Nie możemy również usiąść przed komputerem napisać testament i podpisać się po wydrukowaniu ręcznie. Taka praktyka ułatwiłaby znacznie fałszerstwo. Co do daty na testamencie, nie jest ona potrzebna do jego ważności, aczkolwiek sugeruje jej napisanie. Pozwoli to ustalić, konkretnie kiedy testament został sporządzany i czy istnieją jakieś zależności pomiędzy okresem jego napisania a np. stanem zdrowia i świadomości umysłowej Spadkodawcy. I teraz przechodzimy do najważniejszego elementu do PODPISU. Podpis to nie mogą być inicjały czy nieczytelne ‘bazgroły’. Podpis musi być wyraźny z imieniem i nazwiskiem spadkodawcy. W razie nie podpisane pełnym imieniem i nazwiskiem, ważne aby w testamencie była treść sugerująca, kto jest Spadkodawcą.

A co jeżeli najstarsza córka, Pana Jana jest czarnym charakterem? Przyjeżdża na pogrzeb ojca, tylko po to aby odnaleźć jego testament i go zniszczyć bądź sfałszować ? Niestety zdarzają się i takie przypadki- nie tylko w filmach. Takie praktyki, są surowo karane. Zgodnie z kodeksem karnym, a dokładniej, art. 270 „ Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 „ oraz art. 276 „ Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Pani Joanno niszczenie lub fałszowanie testamentu może się dla Pani źle skończyć…

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *