Ile mi się należy? Czyli co ma wpływ na wysokość zachowku?

Ile mi się należy? Czyli co ma wpływ na wysokość zachowku?

Dziś parę słów o wysokości zachowku. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i bardzo dobrze to motto wpisuję w tematykę naszego wpisu. Analizując temat zachowku nie sposób nie wspomnieć, o tym co ma wpływ na jego wysokość. Co do zasady wysokość zachowku wynosi ½ tego, co dana osoba otrzymałaby, gdyby dziedziczyła ustawowo. Jednak jak wiadomo, każda zasada ma swoje wyjątki. Osoby małoletnie oraz trwałe niezdolne do pracy mogą żądać nie ½ a 2/3 tego co otrzymałby dziedzicząc na mocy przepisów ustawowych. Tylko powinniśmy pamiętać, obliczając wartość zachowku, że aby wszystko poprawnie oszacować, trzeba uwzględnić wszystkich, którzy mieli prawo do dziedziczenia ustawowego. Co bardzo ważne nawet tych których dziedziczyć nie mogą bo np. zostali uznani za niegodnych dziedziczenia, lub nie chcą bo odrzucili spadek. Nie bierze się jednak pod uwagę co warto zapamiętać osób, które się zrzekły dziedziczenia oraz osób wydziedziczonych skutecznie.

Kolejnym ważnym aspektem którego nie sposób pominąć omawiając tematykę zachowku jest wskazanie, że masę spadku od której odlicza się zachowek należy powiększyć o wszystkie darowizny udzielone przez spadkodawcę spadkobiercom. Oczywiście z wyłączeniem darowizn udzielonym innym osobom, niż spadkodawcy i uprawnieni do zachowku, wcześniej niż 10 lat przed śmiercią spadkodawcy. Do masy spadkowej musimy wliczyć również zapisy windykacyjne, pamiętajmy że pomija się natomiast polecenia oraz zapisy zwykłe.

Na wysokość zachowku mają wpływ również wszystkie przysporzenia majątkowe ze strony zmarłego. Czyli uściślając jeżeli spadkodawca za życia podarował coś osobie uprawnionej to wartość zostanie pomniejszona o wartość, rzeczy, którymi uprawniony do zachowku został obdarowany. A co jeżeli uprawnionymi do zachowku są małoletnie dzieci? np. były utrzymywane przez spadkodawcę? Musimy pamiętać, że na poczet zachowku zalicza się również koszty wychowania oraz wykształcenia które poniósł spadkodawca, w sytuacji gdy koszty te przekroczyły przeciętną wartość.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *