Jak komuś zapisać ukochane auto? – czyli kilka słów o zapisie  windykacyjnym

Jak komuś zapisać ukochane auto? – czyli kilka słów o zapisie windykacyjnym

Na prośbę naszej czytelniczki w dzisiejszym wpisie omówimy problematykę zapisu windykacyjnego. W pierwszej kolejności musimy Państwu wskazać co to właściwie jest zapis windykacyjny? Jest to testamentowe rozporządzenie, w którym określa się kto będąc spadkobiercą ustawowym czy tez testamentowym, nabywa przedmiot zapisu z chwilą śmierci spadkodawcy. Upraszczając dzięki zapisowi windykacyjnego spadkodawca może „zapisać” określone rzeczy np. samochód marki opel, konkretnej osobie. Przykład samochodowy jest bardzo dobry. Wyobraźmy sobie, że Jan ma dwa samochody, jeden marki opel drugi volvo. Samochód Volvo jest zabytkowy i wymaga ogromnego nakładu pracy. Jan chce żeby syn otrzymał po jego śmierci volvo (jest pasjonatem samochodów), a córka samochód marki opel. Dzięki zapisowi windykacyjnemu jest to możliwe.

W tym miejscu należy przytoczyć fragment kodeksu cywilnego, a dokładniej na art. 9811

§ 1. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny).

§ 2. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
1) rzecz oznaczona co do tożsamości;
2) zbywalne prawo majątkowe;
3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Zapis windykacyjny musi być sporządzony tylko w formie aktu notarialnego. Wizyta u notariusza jest zatem konieczna. Wystarczy jednak, żeby notariusza odwiedził spadkodawca.

Czy wszystko może być przedmiotem zapisu windykacyjnego? Nie! Jak czytamy w powyżej przytoczonym kodeksie cywilnym mogą być rzeczy oznaczone co do tożsamości, prawa majątkowe, które mogą zostać zbyte, gospodarstwo rolne, przedsiębiorstwo, ustanowienie użytkowania lub służebności.

Warto również wskazać, dwie bardzo istotne kwestie. Po pierwsze obdarowany w drodze zapisu windykacyjnego odpowiada za długi spadkowe. Odpowiedzialność jest jednak ograniczona co do wartości przedmiotu, który otrzymała zapisem windykacyjnym.

Do zapisu windykacyjnego będziemy wracać jeszcze nie raz. Już dziś zapraszamy na kolejne wpisy.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *