Odrzucenie spadku przez małoletniego

Odrzucenie spadku przez małoletniego

Wczoraj z takim pytaniem zwróciła się do nas jedna z naszych czytelniczek. Warto na samym początku przypomnieć Państwu, że oświadczenie o odrzuceniu spadku, składamy w terminie 6 miesięcznym od chwili w której dowiadujemy się, że zostaliśmy powołani do spadku.

Dziś tematem naszych rozważań jest odrzucenie spadku przez małoletniego. Zazwyczaj procedura wygląda tak, że rodzic odrzuca spadek, co automatycznie powoduje powołanie do spadku dziecka. W takiej sytuacji mamy termin 6 miesięczny, który zaczyna biec od chwili kiedy rodzic złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Wiemy kiedy upływa nam termin, co teraz? Teraz musimy mieć zgodę sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku przez małoletniego. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w sądzie rodzinnym o udzielenie zezwolenia na czynności przekraczające zwykły zarząd majątkiem dziecka. Sąd podczas takiej sprawy rozpoznaje czy czynność jest zgodna z dobrem dziecka oraz rozpatruje o jej legalności. W sprawach o odrzucenie spadku należy przedstawić dowody, na to, że spadek jest zadłużony i najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest jego odrzucenie.

Po udzieleniu takiej zgody, opiekun prawny (przeważnie rodzice) składają oświadczenie za dziecko. Najczęściej takie sprawy załatwiane są przez notariusza. Przypominamy jeszcze raz, na oświadczenie mamy termin 6 miesięczny od dnia, od chwili w której dowiedzieliśmy się o tytule powołania. Termin ten jest bardzo ważny, w przypadku jego nie zachowania, przyjmujemy spadek. Złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku nie może być odwołane. Na sam koniec warto dodać, że sprawy o odrzucenie spadku nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Co prawda termin nie biegnie, jeżeli sprawa jest rozpatrywana przez sąd, jednak powinniśmy pamiętać, o szybkim działaniu.

Jeden komentarz “Odrzucenie spadku przez małoletniego

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *