Wezwanie do zapłaty zachowku – co dalej?

Wezwanie do zapłaty zachowku – co dalej?

To miał być piękny dzień. Honorata jednak zajrzała do skrzynki na listy. Co w niej znalazła? O tym opowiemy Państwu w dzisiejszym wpisie…

Tylko wezwanie do zapłaty zachowku mogło tak Honoracie zepsuć nastrój. Wezwanie przyszło z kancelarii, która reprezentuję brata Honoraty. Co teraz? Jakie kroki musi podjąć kobieta? A co może zrobić jej brat? Zapraszamy do lektury!

Jak to wygląda od strony brata Pani Honoraty?

Wezwanie do zachowku przeważnie jest to pierwsza czynność w sprawie o zachowek, który wykonuje strona uprawniona do zachowku. W tym wezwaniu określana jest kwota zachowku, której strona od nas oczekuje, krótkie objaśnienie stanu faktycznego, dlaczego ten zachowek jest należny. Nie sposób również nie wspomnieć o terminie. Przeważnie strona daję jakąś rezerwę czasu na zgromadzenie pieniędzy. W wezwaniu również znajdują się wszelkie instrukcje, jak należy dokonać zapłaty zachowku, na jakie konto i kiedy mija ostateczny termin.

Kolejna bardzo ważna kwestia to czy wezwanie do zapłaty nie jest kierowane za późno? Może zdarzyć się tak, że w czasie sporządzania wezwania roszczenie o zachowek najzwyczajniej na świecie ulega przedawnieniu. O tym więcej pisałam w ostatnim wpisie:
przedawnienie roszczenia o zachowek

Wezwanie najlepiej sporządzić w dwóch egzemplarzach. Koniecznie wyślij je przesyłką poleconą ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Potwierdzenie później będziesz mógł/mogła przypiąć do swojego egzemplarza i mieć w zanadrzu dowód na wypadek postępowania sądowego. O sprawie w sądzie nie sposób nie wspomnieć, bardzo często wysłanie wezwania do zapłaty zachowku nie przynosi wymiernego rezultatu.

Co teraz Honorata ma zrobić z takim wezwaniem?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wezwanie jest zasadne. Tu z pomocą najlepiej udać się do prawnika. Jeżeli wezwanie jest zasadne to albo pozostaje nam droga sądowa, albo ugoda i ustalenie warunków zapłaty zachowków. Zignorowanie wezwania do zapłaty do zachowku, nic Honoracie nie da. Bo zapewne osoba uprawniona do zachowku przedstawi w sądzie dowód nadania takiego wezwania.

Honorata może wystosować odpowiedź na wezwanie. Z praktyki wiemy, że najczęściej w takich odpowiedziach klienci proszą o rozłożenie zapłaty zachowku o raty, negocjują zachowek, czy też proszą zmianę terminu zapłaty. Honorata również powinna sporządzić wezwanie w dwóch egzemplarzach, tak na wszelki wypadek dla celów dowodowych.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *