Kiedy masz obawy, że testament zaginie lub zostanie zniszczony…

Kiedy masz obawy, że testament zaginie lub zostanie zniszczony…

Wracamy do bardzo ważnego tematu dotyczącego prawa spadkowego, a mianowicie do testamentów. Testament to rodzaj oświadczenia woli, który daje większą pewność, że nasza ostatnia wola zostanie wypełniona/zrealizowana zgodnie z naszym życzeniem. Czasem jednak pojawiają się silne wątpliwości, czy nasz testament nie zaginie lub nie zostanie zniszczony…

Stanisław pozostawił testament. Jeden z synów jednak postarał się, aby dokument zniknął… co teraz? Czy pozostałe dzieci Stanisława mogą udowodnić istnienie testamentu? -Jeżeli był wpisany do rejestru testamentów, sprawa będzie znacznie prostsza!

Najlepszym rozwiązaniem, aby rozwiać nasze obawy, jest zarejestrowanie testamentu. Notarialny rejestr testamentów w skrócie zwany (NORT) to odpowiednie miejsce do dokonania takiej czynności. Rejestracja testamentu daje nam pewność, że nasza ostatnia wolna nie zostanie „zagubiona”. Jednak warto wskazać, że nie odnajdziemy w nim treści ostatniej woli. Dane, które zostaną wpisane do rejestru to: data, numer nadany w rejestrze, dane protokołu sporządzonego przez kancelarię notarialną, w której został sporządzony testament, dane osobowe. Warto również dodać, że wpis do rejestru jest bezpłatny. Jedyna opłata pobierana jest natomiast od osób, które danego testamentu poszukują.

Rejestr jest prowadzony w formie elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że możliwe jest odszukanie danego testamentu tylko po śmierci spadkodawcy, wystarczy udać się do dowolnej kancelarii notarialnej. Trzeba okazać notariuszowi szukającemu w rejestrze akt zgonu. Notariusz, który poszukuje w rejestrze dla nas danego testamentu, obowiązany jest sporządzić tzw. protokół, który niewątpliwie będzie przydatny w postępowaniu spadkowym jako dowód.

Na sam koniec warto dodać, że wpis z rejestru może być w każdej chwili usunięty. Czy warto zarejestrować swój testament? Zdecydowanie tak! To rozwiązanie ma charakter swego rodzaju, zabezpieczenia naszej ostatniej woli a w dodatku nic nas nie kosztuje.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *