Kiedy nie ma zgody – czyli sądowy podział spadku

Kiedy nie ma zgody – czyli sądowy podział spadku

Na prośbę naszej stałej czytelniczki w dzisiejszym wpisie poruszymy bardzo ważny temat, jakim jest dział spadku. Przechodząc do meritum, najpierw warto wskazać, co to jest dział spadku. Dział spadku to nic innego jak podział majątku, który pozostał po spadkodawcy.
Dziś zajmiemy się sądowym podziałem spadku, ale najpierw krótka historia:

Agata i Robert odziedziczyli po matce dom, samochód i oszczędności. Matka nie pozostawiła testamentu, co teraz? Rodzeństwo nie jest jednomyślne co do podziału spadku po matce… Syn i córka kłócą się o dom, umowny podział majątku więc jest bezzasadny… Pozostaje im zdać się na rozstrzygnięcie sądu.

Każdy ze spadkobierców ma prawo do złożenia wniosku do sądu o dział spadku. Sąd rozstrzygnie „co komu”, posiłkując się bardzo ważnymi elementami takimi jak: stan majątku spadkobierców, stosunki ze spadkodawcą, co wchodzi w skład spadku, a także miejsce zamieszkania spadkobiorców. Sądem właściwym do działu spadku jest sąd ostatniego zamieszkania spadkodawcy. Warto dodać, że takie postępowanie odbywa się w trybie nieprocesowym. Konieczne jest sporządzanie spisu inwentarza.

Sąd może przyznać własność jednemu ze spadkobierców, jeżeli przedmiot mieści się w schedzie spadkowej i wtedy nie musi on spłacać pozostałych. Może również w przypadku przekroczenia schedy zobowiązać do spłaty pozostałych uprawnionych do spadku. Może podzielić przedmioty, jeżeli jest to możliwe. W przypadku nieruchomości sąd może również wydzielić oddzielną własność lokalu, jeżeli to nie jest sprzeczne z przepisami prawa budowlanego, (np. piętro w domu po matce może zostać przyznane Agacie a parter Robertowi). Kolejnym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości czy przedmiotu i podział kwoty pomiędzy spadkobierców.

Opłata od wniosku o dział spadku wynosi 500 zł i jest ona stała, jeżeli we wniosku zawrzemy zgodny projekt podziału spadku, opłata wynosi już znacznie mniej, bo 300 zł.
W kolejnych wpisach zajmiemy się tematyką umownego działu spadku.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *