Stwierdzenie nabycia spadku – ile kosztuje?

Stwierdzenie nabycia spadku – ile kosztuje?

Ile dana sprawa trwa oraz ile kosztuje to zdecydowanie najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów. Dziś zajmiemy się troszkę bliżej kosztami sprawy o stwierdzenie nabycia spadku zgodnie z prośbą naszego stałego czytelnika. Zapraszamy do lektury!

Jeżeli decydujemy się na sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, musimy liczyć się z opłatami! Z pozoru te koszty nie są wielkie, bo opłata sądowa wynosi 50 zł, gdy mówimy o spadku po jednej osobie. Warto jednak pamiętać, że dla dwóch osób będzie to już 100 zł.
Kolejnym ważnym kosztem, o którym klienci często zapominają, są odpowiednie odpisy aktów z Urzędu Stanu Cywilnego.

Po wydaniu postanowienia przez sąd należy oczywiście wystąpić o odpis. Jedna strona to koszt 6 zł. Kiedy nie jesteśmy w stanie zgodzić się z orzeczeniem sądu, musimy pamiętać o apelacji, która też kosztuje, i jest to 100 zł.

Jak należy dokonać opłaty?

Można zrobić to przez Internet. Dokonać przelewu na konto sądu i wydrukować jego potwierdzenie, które załączamy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Istnieje również możliwość dokonania opłaty w postaci znaków sądowych naklejanych na wniosku, który składamy do sądu.

Jak sami Państwo widzicie,  opłaty od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku są do tzw. „przejścia”. Nie ma zatem powodu do obawy o wysokie koszty takiej sprawy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *